Aktualności

Innowacyjny w Polsce zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci został przeprowadzony w Śniadecji.

5 listopada 2021
Innowacyjny w Polsce zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci został przeprowadzony w Śniadecji.

We wrześniu br. zespół urologów, pod przewodnictwem dr. Roberta Kozłowskiego oraz dr. Pawła Samocika, w asyście dr. Adama Ostasiewicza z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J.Śniadeckiego w Białymstoku, jako pierwszy w Polsce przeprowadził w asyście robota da Vinci operację wycięcia zaotrzewnowych węzłów chłonnych u młodego pacjenta, chorego na raka jądra. Jest to stosunkowa młoda technika operacyjna, która została wykonano po raz pierwszy w 2006r. w Stanach Zjednoczonych.

Operacja usunięcia węzłów chłonnych z przestrzeni zaotrzewnowej (limfadenektomia zaotrzewnowa) jest zabiegiem bardzo trudnym, wymagającym doświadczonego zespołu chirurgicznego. Dotychczas standardem leczenia operacyjnego stanowiła klasyczna operacja polegająca na wykonaniu rozległego nacięcia jamy brzusznej od klatki piersiowej do spojenia łonowego, co poza oczywistym niekorzystnym efektem kosmetycznym, związane było z wydłużonym okresem gojenia, zwiększonym ryzykiem poważnych powikłań śródoperacyjnych, większym bólem oraz przedłużonym pobytem w szpitalu.

Pacjent po małoinwazyjnej operacji przeprowadzonej w naszym szpitalu, dzięki zaledwie pięciu niewielkim nacięciom skóry oraz wyjątkowej precyzji robota został uwolniony od choroby nowotworowej- informuje dr. Paweł Samocik.

Serdeczne gratulacje i brawa dla znakomitego zespołu naszych urologów. 👏🥳❤️