Aktualności

Nowoczesny aparat angio-OCT w Oddziale Chorób Oczu Śniadecji

17 grudnia 2021
Nowoczesny aparat angio-OCT w Oddziale Chorób Oczu Śniadecji

Dobra wiadomość dla pacjentów Śniadecji!

Od 16 grudnia br. Oddział Chorób Oczu naszego Szpitala posiada nowoczesny aparat angio -OCT firmy Nidek kupiony w celu realizacji programów lekowych leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem ( AMD) i cukrzycowego obrzęku plamki ( DME). Jest to kolejny po laserze mikropulsowym do terapii jaskry nowoczesny aparat, który w tym roku otrzymał nasz Oddział. Aktualnie pod opieką mamy największą grupę pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki ( DME) oraz ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem ( AMD) leczonych w ramach programu lekowego wśród wszystkich ośrodków w województwie podlaskim realizujących program lekowy AMD.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń takich jak angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa angio- OCT nie wymaga podania barwnika, ani specjalnego przygotowania. Dlatego jest badaniem, które może być bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oraz u osób, które mają liczne obciążenia internistyczne i przeciwwskazania do podania fluoresceiny czy indocyjaniny. Dla pacjenta badanie jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezkontaktowe, co jest szczególnie ważne w trakcie trwania pandemii – podkreśla dr n. med. Roman Malesiński, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Oczu.

Badanie daje lekarzom możliwość zobrazowania unaczynienia oraz warstw siatkówki w trakcie jednego badania. Umożliwiając obserwację najwcześniejszych zmian zachodzących w strukturach oka angio- OCT jest najnowocześniejszym narzędziem diagnostycznym niezbędnym do wczesnej diagnostyki i obserwacji postępu terapii w takich chorobach jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), cukrzycowy obrzęk plamki ( DME), retinopatia cukrzycowa, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, zator tętnicy środkowej siatkówki i inne choroby naczyń siatkówki.

W odróżnieniu od aparatów poprzedniej generacji, aparat do tomograficznej angiografii angio-OCT pozwala na obrazowanie struktur naczyniowych oka i pozwala obejrzeć z niezwykłą precyzją mikrokrążenie przebiegające we wszystkich warstwach siatkówki.